מדורות ל"ג בעומר – הנחייה סביבתית

בימים אלו אנו נמצאים בשיאן של ההכנות של ילדינו למדורת ל"ג בעומר.
במדורות שורפים מידי שנה חומרים שלכאורה נראים "תמימים", אך בשלבי שרפתם הם פולטים למעשה לאוויר גזים מסוכנים וחלקיקים נשימים (פיח ואפר קטנים עד לרמה שעלולים להיכנס לריאות עם כל נשימה שאנו נושמים)

שריפת חומרים אלה עלולה להוות סכנה בריאותית לציבור התושבים, במיוחד לאלה החוגגים מסביב למדורה, אך גם לתושבים אחרים באזור ומטרד סביבתי בבתי המגורים המצויים באוזר.
לאור האמור מצאנו לנכון לפנות אליכם במטרה להגביר באמצעותכם את מודעות
הילדים לחומרים שאין לשרוף במדורה, כמפורט:

 

 1. אין לשרוף חומרי פלסטיק צמיגים וניילונים יש להימנע מלזרוק למדורה כוסות, צלחות וסכו"ם חד פעמי וקלקר. שריפתם של חומרים אלו גורמת לפליטה של חומרים מסרטנים.
 2. אין לשרוף תחליפי עץ כמו מלמין, M.D.F ופורמייקה אלו הם חומרים תעשייתיים שתהליך ייצורם כולל ערבוב עם דבקים שונים, שבעת שרפתם פולטים לאוויר חלקיקים המכילים חומרים מסוכנים.

  במקרים בהם חומרים מסעיף 1 ו-2 מגיעים בסופו של דבר אל האש, ניתן להבחין בזמן השריפה בעשן שחור וסמיך המלווה בריח חריף.

 3. אין להשליך למדורה עצים צבועים בצבע או בלכה 
 4. אין להשליך למדורה זכוכית ואבנים הללו עלולים להתפוצץ מחומה של האש ויכולים להוות סכנה לחוגגים סביב המדורה. 
 5. אין להשליך למדורה לוחות אסבסט ומוצרים המכילים אסבסט כגון: חלקי גגות, אדניות, מיכלי מים וצינורות. שריפה של מוצרים אלו גורמת לשחרור סיבי אסבסט מסרטנים לאויר. 

ככלל, הבערת מדורת בל"ג בעומר גורמת לפליטת פחמן דו חמצני (גז חסר צבע וריח) שהוא גז חממה הכולא את החום המגיע מהשמש, וגורם לו להצטבר באטמוספרה ולחמם את כדור הארץ. ככל שיש יותר מדורות נפלט יותר פחמן דו-חמצני לאטמוספרה.
לאור האמור מומלץ שסביב מדורה אחת יחגגו כמה שיותר אנשים, כדי "לחסוך" זיהום אויר ממדורות רבות.
כמו כן מומלץ לא לשבת קרוב מאוד למדורה ולא בכיוון שאליו פונה העשן, כדי להימנע משאיפה מיותרת של מזהמים.

כיצד עושים מדורה שתפגע כמה שפחות בסביבה?

 1. מדורות צנועות, פחות צרות – עץ הוא משאב סביבתי ולכן רצוי לחסוך בו. גם קורות העץ בהן משתמשים לבנייה – מקורן בעצים חיים, וככל ששורפים יותר מהן – עצים אחרים נכרתים בכדי להכין קורות חדשות. רצוי לשרוף מוצרי עץ שונים שכבר אין בהם שימוש, כמו רהיטים בורים וכדומה. מלבד החיסכון בעצים, מדורות צנועות מפחיתות את הזיהום ואת הנזק שבהתחממות כדור הארץ, וגם – יוצרות אווירה יותר אינטימית…
 2. הימנעו מלכרות עצים חיים אך גם לא עצים מתים. לעצים מתים, במיוחד בסביבה מדברית, יש חשיבות במארג האקולוגי. למשל, הם משמשים מקום לינה לציפורים ומקום מסתור לחיות בר שונות.
 3. איפה מבעירים? יש לבחור איזור חשוף שאין בו סכנת התלקחות אש לשטחים רחבים אחרים. שדות בור ושדות קוצים הם מקומות מועדים לפורענות. צריך לזכור כי אמנם יש שריפות שהן חלק בלתי נפרד מהמערכת הטבעית, אולם שריפות רבות הנובעות מרשלנות
 4. האדם, פוגעות באופן אנוש בצומח ובחי. מקומות המחיה של החיות נהרסים, וחלקן, בעיקר הקטנות שבהן, לא מסוגלות להימלט מאש המתפשטת במהירות.
 5. איך בונים? את בסיס המדורה כדאי לעשות בתוך גומה אותה חופרים באדמה. כך, שבסוף הבעירה ניתן לכסות היטב את האזור והפגיעה במקום כמעט ולא תהיה מורגשת. יש להציב אבנים מסביב למדורה, בכדי למנוע את סכנת ההתלקחות והתפשטות השריפה.

"ידוע שראוי לתקן האוויר ולישרו ולמנוע העפוש ממנו לכל בני האדם" רמב"ם

שיהיה ל"ג בעומר שמח!
איגוד ערים לאיכות הסביבה שומרון. 

* מתוך הנחיות של החברה להגנת הטבע