קטגוריות
חדשות

הנחיות ביטחון

בתקופה האחרונה אנו עדים לעלייה מדאיגה של אירועי פח"ע בגזרה, הכוללים פיגועי ירי, זריקות אבנים, בקת"בים וחסימות כבישים עם אבנים ו/או צמיגים בוערים.
במקרים כגון אלו, מודעות, מוכנות, ומספר אמצעים פשוטים, יסייעו לנו:

 1. להתריע במקרה של חשד.
 2. להימנע מאירועים כאלה ע"י ערנות וזיהוי סימנים מחשידים.
 3. לתפקד בהתאם להוראות, במידה ונקלעתם לאירוע כזה.

התמודדות עם אירועים כאלה מתחילה כבר בשלב ההכנות לנסיעה.

להלן מספר דגשים להכנות לנסיעה

הכרת הרכב – מיקום גלגל רזרבי, הכרת "כלי נהג", מיקום מטף, מומלץ להצטייד בתיק עזרה ראשונה, רכב מתודלק, כיוון מראות ומושב, טלפון נייד – חיוג מקוצר למוקד בנימין 1208, הכנת נשק אישי (אקדח, תרסיס גז/פלפל) במידה ויש (מומלץ להצטייד למי שאין).
מומלץ לצייד את כלי הרכב בו אנו נוסעים גם בפנס נייד, בקבוק מים, מיכל "אנטי פנצ'ר", כלי עבודה בסיסיים.

בעת הנסיעה מומלץ

 1. לסגור חלונות ולנעול דלתות.
 2. לגלות ערנות לסביבת הנהיגה, ולסרוק בעיין את המרחב הרחוק. יש להיעזר גם במראות. בנסיעה במקומות מועדים לפורענות ובמבתרים ליד הכפרים יש לסרוק בעיניים אחר חשודים שמסתובבים במרחב ולדווח מיד. בנוסף, לגלות ערנות לזיהוי חסמים על הציר.
 3. במקרה של סימנים מחשידים כלשהם כגון: רכב המנסה לגרום לעצירה באמצעות איתות, צפירה, או תנועות ידיים, חשודים מסתובבים בקרבת הכביש, רכב חשוד מנסה לעקוף, רכב חשוד נוסע לאט מידי, רכב עוקף ומאט את הנסיעה עד כדי עצירה, תאונה קלה ומכוונת [יש לבצע החלפת פרטים באזור בטוח למשל, כניסה לישוב] וכל דבר חשוד אחר נא ליצור קשר עם מוקד בנימין 1208. אנא העבירו למוקד כמה שיותר פרטים על המיקום המדויק ותיאור מדויק של האירוע על מנת לקבל מענה מהיר.
 4. להימנע מלעצור בצדי הדרך מכל סיבה שהיא ועל כל מקרה של עצירת חירום לדווח למוקד בנימין.

בעלי נשק אישי – במידה ומדובר באקדח יש לשאת אותו על הגוף, בנרתיק המיועד לכך או בחגורה, באופן קל ונוח לשליפה בעת הצורך. מומלץ לא להניח אקדח מתחת לירך או באחד מתאי הרכב. בעת אירוע חרום הוא עלול להישמט ולהעלם, דווקא כשנצטרך אותו.
במידה ונקלעת לזריקת אבנים: יש לצאת מאזור הסכנה – ולהעביר דיווח מדויק ככל האפשר למוקד [1208] הכולל:

 1. פרטי נהג
 2. נזק או נפגעים
 3. מיקום האירוע
 4. תיאור כללי של חשודים

במקרה ואין ברירה ניתן להשתמש ברכב ככלי הגנה, במידה וחשים סכנת חיים (לדוג': דריסת מחבל שיורה לעברכם, דריסת מפגע עם סכין שרץ לקראתכם).
נסיעה בלילה – כאמור, להיות ערניים לחסמי אבנים, במידה ונקלעת לחסם אבנים, אם ניתן לעבור אותו בנסיעה עשו זאת ודווחו מיד, במידה וזיהית מספיק בזמן לבצע פרסה ולעצור במקום בטוח ולדווח למוקד ואף לסמן לרכבים אחרים שמגיעים למקום האירוע.
חסם צמיגים / אבנים בעיקול חד: כאשר לא ניתן לזהות מראש – לא לבלום על המקום. לנסות ולמצוא מעבר צר, לצאת מאזור הסכנה ולדווח ישר לאחר מכן. במקרה ונתקלתם בצמיג בוער מטווח קרוב, במידה ולא ניתן לעקוף את הצמיג מהצד יש לנסוע על הצמיג הבוער עצמו (גלגלים על הצמיג) ולא כאשר הצמיכ מתחת למרכז הרכב.
מיגון מכוניות – מומלץ למגן מכוניות נגד אבנים.

בברכה,
אגף הביטחון
מוא"ז מטה בנימין